U mbajtnė garat regjionale nė ēiklizėm

 

bicikleta.jpg

 

          Pėrgjegjėsi pėr Rini, Sport dhe tė Drejta tė Fėmijėve, z. Lulzim Sahiti njofton se pas Garave Komunale nė Ēiklizėm, tė zhvilluara nė Shtime, janė mbajtur Garat Regjionale, nė Ferizaj, mė 7. 11. 2006,. Udhėheqės pėr zhvillimin e garave nė ēiklizėm, ishin Ismet Rexhaj, mėsimdhėnės dhe Halim Beqaj, po ashtu mėsimdhėns. Ndėrsa, mbikqyrės i kėtyre garave, nga Stacioni Policor i Shtimes, ishte Shefqet Rexhaj, oficer i policisė pėr komunitet. Nė kėto gara kanė garuar gjithsej 10 nxėnės nga komuna e Shtimes.

 

LISTA E NXĖNĖSVE PJESĖMARRĖS NĖ GARAT REGJIONALE TĖ ĒIKLIZMIT NĖ FERIZAJ

1

Fitim Sejdiu

Kl. VIII3

Shtime

2

Bardhyl Beqa

Kl. VII1

Shtime

3

Valon Seferi

Kl. VIII4

Shtime

4

Mendim Hysiqi

Kl. VIII1

Shtime

5

Arsim Selmani

Kl. VII5

Shtime

6

Kenan Arifi

Kl. VIII1

Muzeqinė

7

Halit Rexhaj

Kl. IX

Petrovė

8

Shpend Rashiti

Kl. IX

Petrovė

9

Burim Mustafa

Kl. IX

Zborc

10

Remzi Kurti

Kl. VIII3

Zborc

 Kėta nxėnės tė gjithė janė shpėrblyer me nga njė fanelė si dhe mirėnjohje pėr pjesėmarrje nė Garat Regjionale tė Ēiklizmit nė Ferizaj.

Fillimisht janė mbajtur garat teorike nė ēiklizėm nė shkollėn fillore „Gjon Sereēi“ tė Ferizajt, ndėrsa mė pas u zhvilluan edhe garat praktike nė lokacionin e autoshkollės „Semafori“ po ashtu tė Ferizajt. Nė kėto gara tė ēiklizmit, garuesit shtimjanė e zunė Vendin e Dytė ndėrsa nxėnėsi Burim Mustafa, pėr suksesin e treguar, e ka fituar njė bicikletė. Ndėrkaq, pėr Garat Qendrore nė Ēiklizėm, qė do tė mbahen nė Vushtrri, u kualifikuan kėta nxėnės

 

  1. Burim Mustafa 184 pikė (Zborc)
  2. Valon Seferi 179 pikė (Shtime)
  3. Halit Rexhaj 175 pikė (Petrovė)
  4. Mendim Hysiqi 174 pikė (Shtime)
  5. Fitim Sejdiu 172 pikė (Shtime)

 

 Data: 14.11.2006