Komuna e Shtimes do tė zhvillojė bashkėpunim me komunėn Alytus nga Lituania

 

Sonata_fatmiri.JPG

Pasi qė kryetari i komunės, z. Naim Ismajli ndodhet nė udhėtim zyrtar nė Maqedoni, Zv.Kryesuesi i Kuvendit Komunal, z. Fatmir Rashiti, mė 9.7.2008, ka pritur znj. Sonata Dumbliauskiene-kryesuase e Departamentit pėr ēėshtje tė investimeve tė jashme, nė komunėn Alytus nga Lituania.

Nė pritje kanė marrė pjesė edhe drejtori i Drejtorisė pėr Administratė dhe Personel, z. Kujtim Xhelili, znj. Fahrije Sadiku-drejtor i Drejtorisė pėr Financa, Ekonomi dhe Zhvillim dhe kėshilltari ligjor nė Zyrėn e kryetarit, z. Ekrem Reēica.

pritje_sonata.JPG

Znj. Sonata, nė emėr tė kryetarit tė komunės Alytus, i ka dorėzuar z. Fatmir Rashitit Letrėn e Qėllimit tė bashkėpunimit ku ishin tė vendosura fushat e mundshme pėr shkėmbim pėrvojash dhe bashkėpunim nė mes tė dy komunave. Nė emėr tė kryetarit tė komunės kėtė letėr e nėnshkroi zv.Kryesuesi i Kuvendit, z. Fatmir Rashitu dhe me kėtė akt nėnshkrimi u bė e plotfuqishme kjo letėr pėr tė vazhduar dhe studijuar lėmitė e caktuara qė do t’i pėrafrojnė kėto dy komuna me rastin e motėrzimit.

nenshkrimi.JPG

Z. Fatmir Rashiti dhe znj Sonata kanė biseduar pėr specifikat e dy komunave dhe kanė arritur nė pėrfundim se pėrafėrsisht janė tė njėjta, edhe pėr nga numri i popullsisė, edhe pėr nga fushat tjera tė zhvillimit pasi qė tė dy komunat prioritet kanė zhvillimin e bujqėsisė dhe tė viseve rurale. Me kėtė rast z. Fatmir Rashiti i ka dorėzuar znj. Sonata Strategjinė e Zhvillimit Rural tė komunės sė Shtimes dhe ka pranuar dhuratėn nga kryetari i komunės Alytus qė pėrmes znj. Sonata ėshtė pėrcjellė qė t'i dorėzohet kryetarit z. Naim Ismajli.

Pastaj, pėr tė pasur njė pasqyrė mė tė qartė pėr komunėn e Shtimes, ėshtė realizuar njė vizitė nė QKMF dhe nė lulishten “ Agrocop” dhe ėshtė shtruar njė drekė pune pėr mysafiren nga komuna Alytus e Lituanisė. 

letra.JPGData: 10.07.2008